Skip to content

Edinburgh každoročně navštíví na 13 miliónů turistů z celého světa. A stojí za to!

12 důvodů proč studovat v Edinburghu

Vybíráte kde studovat angličtinu? Spojte studium s poznáváním Skotska a vyberte si Edinburgh. Důvodů proč právě Edinburgh je ještě víc než těch “našich” dvanáct…

1. Skotsko v kostce

Pobýt v Edinburghu pár dnů či týdnů je ideální způsob, jak se seznámit se Skotskem v pohodovém rytmu. Edinburgh – to je výstavní skříň Skotska.

Láká vás nespoutaná skotská příroda? Pěkný kousek ji najdete hned u města. Zajímá vás historie Skotska a skotské tradice? Edinburgh je jimi přímo nasáklý. A těch muzeí!

Při procházce městem určitě narazíte na skotského dudáka. V obchodech můžete okouknout skotské kilty nebo si jeden pořídit.

Otestujte tradiční skotskou kuchyni. Pro méně odvážné jsou tu zajímavé sýry, typické dezerty (pozor- většinou opravdu velmi sladké) nebo shortbread. Pro statečné klasická skotská snídaně s „chuťovkami“ typu haggis a black pudding. A pro všechny místní verze fish&chips neboli chippys salt´n´sauce – smažená treska s hranolky, solí a tmavou omáčkou.

Skočte si do baru na místní pivo nebo whisky. Nevíte co je ceilidh? Seznamte se s tímhle skupinovým tancem v některé hospůdce. A potkávejte Skoty – většinou jsou velmi přátelští a pro smích nemají daleko.

Víte, že Edinburgh leží na zhruba stejné zeměpisné šířce jako Moskva? Zima jako v Rusku tu ale není! Díky oceánskému klimatu jsou průměrné zimní teploty kolem nuly, minima kolem -7°C. A léto? Teploty okolo 20-23°C. Jen nezapomeňte deštník a větrovku! I počasí je tu skotské 🙂

2. Atmosféra

Edinburgh počtem obyvatel nepatří zrovna k velkoměstům, ale množstvím turistických lákadel lehce převálcuje řadu mnohem větších měst. Tady to prostě žije! Navíc vyniká opravdu přátelskou a uvolněnou atmosférou…

Chcete se pobavit? Nemusíte nic plánovat a hledat – stačí vyrazit do ulic a pouliční umělci se postarají za vás 🙂 Navíc v krásných „kulisách“ architektonicky zajímavého města.

Víte, že Edinburgh je od roku 1995 na Seznamu světového dědictví UNESCO?

3. Festivaly

Nejtrefnější charakteristikou Edinburghu hned po „hlavní město Skotska“ je „město festivalů“. Vždyť celý srpen je prakticky jedním velkým  festivalem. Paralelně totiž probíhá nejznámější Edinburgh International Festival, pouliční Fringe a řada dalších festivalů.

Zajímavé festivaly ale běží celý rok. V dubnu třeba vědecký, začátkem léta ohnivý Beltane Fire Festival, koncem června filmový a v říjnu pivní festival nebo festival vyprávění příběhů Scottish International Storytelling Festival… A to jsou jen některé 🙂

Víte, že kouzelník Kevin Quantum, šéf kouzelnického festivalu Edinburgh International Magic Festival, figuruje v Guinnesově knize rekordů? Jeho kouzelnická lekce z roku 2012 je dosud největší na světě.

4. Královská míle

Pravou turistickou tepnou města je Royal Mile spojující palác Holyroodhouse a Edinburský hrad. Je to vlastně několik na sebe navazujících ulic s mnoha odbočkami do hlubin Starého města.

Krámky, muzea, zajímavé budovy… Třeba impozantní katedrála sv. Jiljí (St Giles) nebo architektonicky „vybočující“ nový Skotský parlament. Palác Holyroodhouse je oficiálním sídlem britské královny, každoročně tu krátce pobývá na přelomu června a července.

Chcete si pořídit něco „echt“ skotského? Zajděte do bývalého kostela Tron Kirk, kde sídlí Royal Mile Market. Kvalitní skotské produkty nabízí třeba Cranachan & Crowdie. Láká vás atmosféra tržiště? Jen kousek od Královské míle vás určitě uspokojí Grassmarket.

Už vás turistický ruch trošku zmáhá? Zabočte do uličky Dunbar´s Close a osvěžte se v zahradě stejného jména hned vedle kostela Canongate Kirk.

Víte, že Královská míle je opravdu dlouhá zhruba jednu míli? Jde ale o skotskou míli délky 1,8 km.

5. Tattoo

Na dlouhém seznamu edinburských atrakcí je The Royal Edinburgh Military Tattoo pěkně vysoko. Ročně si tuhle přehlídku vojenských bubeníků a kapel z celého světa užije okolo 220 000 diváků přímo na nádvoří Edinburgh Castle a další milióny díky TV přenosům.

Chcete „naživo“ zažít víření bubnů, strojově přesný marš skotských dudáků nebo ocenit krásu vojenských uniforem a rozmanitost tartanu? Naplánujte si své studium na srpen. Tattoo běží 1× každý všední den a 2× během soboty.

Víte, že výraz „tattoo“ vznikl z holandské fráze „doe den tap toe“? V 17. a 18. století tak vojenští bubeníci každou noc signalizovali majitelům taveren, že mají „zavřít pípu“. A vojákům, že je čas vyrazit zpět na ubikace.

6. Arturovo sedlo

Vyhaslý vulkán Arthur’s seat je jednou z dominant Edinburghu a z jeho vrcholku ve výšce 251 m je parádní výhled na město. Je součástí parku Holyrood a vede němu hned několik cest. Zkuste třeba tu od umělého jezírka Dunsapie Loch – ta vás zcela jistě nevyčerpá!

Mimochodem Holyrood Park sám stojí za návštěvu. Na ploše 650 akrů najdete vzorek skotské krajiny s jezírky, roklemi a útesy. A také ruiny kaple St Anthony´s Chapel. Outdooroví nadšenci si tu provětrají plíce a pro skálolezce je dostupný i bouldering (nutné bezplatné povolení).

Víte, že si tady můžete připomenout Pyšnou princeznu? Totiž hlavně kamenné varhany Panskou skálu, které si v pohádce zahrály. Čedičový útvar Samsonova žebra je jim hodně podobný.

7. Umění

Milujete výtvarné umění? Vydejte se za Raphaelem, El Grecem, van Goghem či Monetem do Národní galerieza moderním uměním do Scottish National Gallery of Modern Art nebo za skotským uměním do City Art Centre – rozsáhlá sbírka zahrnuje díla za posledních 500 let.

Něco méně obvyklého? Navštivte manufakturu Dovecot Studios – tady vznikají unikátní tapisérie už víc než 100 let a z vyhlídkové galerie Viewing Balcony můžete umělce vidět přímo při práci.

Víte, že v Edinburghu narazíte na „knižní“ sochy? První dílo vysochané z knih – socha Poetree –  se v knihovně Scottish Poetry Library objevilo v roce 2011. Záhadná sochařka Book sculptor jich od té doby zanechala v různých kulturních institucích už několik.

8. Vyhlídky

Pár edinburských atrakcí nabízí „vyhlídkovou“ přidanou hodnotu.

Nádherná vyhlídka ze Scott Monument stojí za vyšplhání 287 schodů. Při výšce 61 m je památník básníka a spisovatele Sira Waltera Scotta největším ze všech památníků věnovaným spisovatelům.

Snadný přístup, skvělé vyhlídky a řadu monumentů včetně nedokončeného National Monument nabízí Calton Hill.

Na střešní terase Skotského národního muzea najdete umělecká díla Andyho Goldsworthyho, výběr skotské flóry a panoramatický výhled na město. Muzeum patří mezi nejnavštěvovanější atrakce Skotska – vstup zdarma.

Podívejte se na město teleskopy na střeše Camera Obscura. Původní „Popular Observatory“ otevřela Maria Theresa Short už v r. 1835, což dělá z budovy nejstarší placenou atrakci Edinburghu. Dnes tu sídlí i Svět iluzí  plný světelných a optických hrátek.

Vyhlídkou se honosí i Edinburgh Castle, vždyť leží vysoko na skále. Seznam hradních atrakcí je dlouhý a zahrnuje třeba skotské korunovační klenoty nebo nejstarší dochovanou stavbu Edinburghu – kapli St Margaret´s Chapel.

Víte, že z hradní Mill´s Mount Battery zazní každý den v jednu hodinu výstřel z děla? Původně byl určený lodím kotvícím v zálivu Firth of Forth.

9. Whisky

Rozšiřte své studium angličtiny o studium skotské whisky – Edinburgh v tomto ohledu nabízí nepřeberné možnosti.

Nejkomplexnější informace získáte při návštěvě The Scotch Whisky Experience. Méně informací ale obrovský výběr nabízí třeba The Bow BarBennets Bar nebo trošku excentricky zařízený The Canny Man´s. Nebo prostě zkuste nějaký malý bar v zastrčené uličce…

Víte, že v Edinburghu najdete nejstarší skotskou nezávislou stáčírnu whisky? Cadenhead´s funguje už od roku 1842 a patří mezi nejlepší „whisky shops“ Královské míle.

10. Moře

Edinburgh nabízí nám vnitrozemcům hned několik podob moře. Přístavní ruch s vůní dálek – to je přístav Newhaven. Atmosférou přímořského letoviska dýchá pláž předměstí Portobello. A malou ochutnávkou divokých skalních útesů jsou 46 m vysoké Salisbury Crags Arturova sedla.

Nejste líní vydat se trochu dál od města a rádi chodíte? Máme pár tipů 🙂

Navštivte pláže Východního Lothianu. Z centra busem za hodinku do vesnice Aberlady, odtud pár minut pěšky do Aberlady Local Nature Reserve a pak si už podél zálivu Aberlady Bay vyšlápněte 5 km do Gullane s nádhernou pláží, odtud busem zpět do Edinburghu.

Vypravte se vlakem z nádraží Waverley do přístavu North Berwick (cca 35 min). Zhruba 6 km východně leží krásné písečné pobřeží Seacliff s nejmenším přístavem Velké Británie (hloubka 12 m, šířka 3 m). Cestou minete ruinu hradu Tantallon Castle a pokocháte se vyhlídkou na ostrůvek Bass Rock s kolonií terejů bílých.

Víte, že červený železniční most Forth Bridge z roku 1890 měří i s viaduktem 2528 m a váží přes 50 000 tun? Most klenoucí se přes záliv Firth of Forth je od roku 2015 na seznamu památek UNESCO.

11. Noční život

Nechcete večer sedět doma? Noční Edinburgh vás určitě nezklame 🙂

Vydejte se za hudebním zážitkem do některého z koncertních míst – Queen´s  HallJam HouseUsher Hall… Odvažte se v tanečním či hudebním klubu – třeba Shanghai nebo Cabaret Voltaire.

Potrénujte angličtinu a posilte bránici při návštěvě show některého stand-up komika – třeba v klubu The Stand nebo Monkey Barrel Comedy.

Nebo jen tak nasávejte atmosféru v některém z místních barů.

Víte, že se v Edinburghu můžete bezpečně seznámit s jeho temnými stránkami? Na palubě autobusu Edinburgh Ghost Bus Tour vám všechny hororové záležitosti naservírují až pod nos.

12. Glasgow

Největší skotské město je ideální volbou pro jednodenní výlet – vlakem jste tam za cca 50 minut.

Nebo zvolte méně tradiční transport a vydejte se do Glasgow lodí. Cestou zažijete z první ruky technický zázrak Falkirk Wheel – rotační lodní výtah, který v roce 2002 umožnil propojení vodních kanálů Fourth and Clyde Canal a Union Canal.

Víte, že jen kousek od Falkirk Wheel se od roku 2014 k nebi vzpínají obrovské ocelové sochy mytických vodních koní? Kelpies najdete v Helix Park.

Sledujte nás na Instagramu

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení