Skip to content

Studujte němčinu ve Frankfurtu, městě známém pro obchod, veletrhy a úchvatné panorama mrakodrapů připomínající New York.

12 důvodů proč právě ve Frankfurtu

Plánujete studium němčiny přímo v Německu? Vyberte si Frankfurt nad Mohanem. Tohle evropské město má světový šmrnc!

1. Atmosféra

Frankfurt je “nejmenší metropolí” světa. Co to znamená? Na nevelké ploše tu můžete zažít atmosféru globálního velkoměsta s uvolněným životním stylem, otevřeností a spolužitím mnoha kultur.

Navíc tak trochu v domáckém duchu – vždyť řada městských čtvrtí si zachovává téměř venkovský charakter.

Víte, že Frakfurt se pyšní jednou z nejznámějších německých univerzit? Na Goethe Universität studuje okolo 40 000 studentů, řada z nich je zahraničních.

2. Skyline

Sbírka mrakodrapů a výškových budov, které tvoří panorama Frankfurtu, je opravdu impozantní. Při pohledu na ně snadno pochopíte, proč se téhle části Frankfurtu říká Mainhattan. A přezdívka je to trefná – podoba s Manhattanem tu je a řeka Mohan neboli Main svým jménem ke slovní hříčce přímo vybízí.

Ideálním místem odkud se pokochat pohledem na Skyline je Goetheturm. Tahle nejstarší celodřevěná vyhlídková věž Frankfurtu je 43 m vysoká a vstup je zdarma!

3. Muzejní nábřeží

Frankfurt – to je skoro 40 muzeí. Velká část z nich je šikovně nahuštěna na Muzejním nábřeží Museumsufer, které zabírá levý břeh Mohanu mezi Železnou lávkou a Mostem přátelství. Za všechny uvedeme alespoň Städel – v jeho úžasných sbírkách najdete umělecká díla od 14. do 20. století. A jestli jste spíš na modernu než na klasiku, tak navštivte Portikus.

Nejlepší příležitostí užít si Muzejní nábřeží naplno je slavnost Museumsuferfest. Během několika dnů na přelomu července a srpna zažijete řadu kulturních akcí a navíc můžete navštívit všechna muzea za minimální poplatek!

Kdyby vám snad byla frankfurtská muzea málo, tak si zajeďte do Offenbachu za “koženými” záležitostmi. Německé muzeum kůže a obuvi Deutsches Ledermuseum za tu zhruba 10-ti minutovou jízdu příměstskou rychlodráhou stojí.

Víte, že v Historickém muzeu můžete mimo jiné ocenit úžasné modely dokumentující Frankfurt v různých etapách – včetně válečné zkázy a poválečné rekonstrukce?

4. Veletrhy

Frankfurt je vpravdě “veletržní velkoměsto”, ročně jich zde Frankfurtské veletrhy pořádají desítky.

Mezi ty nejvýznamější patří Autosalon Frankfurt (IAA – Internationale Automobil-Ausstellung). Každý lichý rok představuje absolutní novinky a trendy ve světě osobních aut.

Na knižním veletrhu Frankfurter Buchmesse se můžete na vlastní oči přesvědčit, že i v naší digitální době knihy žijí “na plné pecky”. Musikmesse je pro změnu největším světovým veletrhem hudby, hudební produkce a hudebních nástrojích. A ještě jeden “největší” – Ambiente je největším světovým veletrhem spotřebního zboží a designu.

Víte, že vstupenky na jakýkoli veletrh slouží jako jízdenky na městskou hromadnou dopravu po celém Frankfurtu?

5. Trhy

Přičichnout k luxusu můžete na Goethestraße – nejprestižnější frankfurtské nákupní ulici.

Ovšem za nákupy se asi spíš vydáte na Zeil – bezkonkurenčně nejpopulárnější ulici Frankfurtu pokud jde o nakupování. Obchodní centrum MyZeil určitě nepřehlédnete. Na Zeil se dokonce konají i farmářské trhy (čtvrtky a soboty).

A když už jsme u trhů – ten páteční na Schillerstraße je zaměřen na sýry a víno. Tržnice Kleinmarkthalle každý den nabízí čerstvé potraviny i květiny. A nenechte se ošálit jménem – je největší ve Frankfurtu.

A ještě pár tipů. Braubachstraße je rájem pro milovníky antikvariátů a obchůdků se starožitnostmi, najdete tu i řadu uměleckých galerií. Münchener Straße – to je pro změnu multikulturní záležitost se specialitami z Asie, Turecka i jiných koutů světa.

Víte, že jedním z největších nákupních center Frankfurtu je letiště? Na 20 000 m² prodejní plochy tu můžete nakupovat 365 dní v roce.

6. Střed Evropy

O prestiž nazývat se geografickým středem Evropy se přetahuje řada míst z různých (!) zemí. Frankfurt se spokojí s tím, že je komunikačním a dopravním centrem evropského kontinentu.

Vždyť Letiště Frankfurt nad Mohanem přepraví největší objem nákladu ze všech evropských letišť a v počtu přepravených pasažérů je těsně za londýnským Heathrow a pařížským letištěm Charlese de Gaulle. Navíc nabízí největší počet mezinárodních destinací ze všech letišť světa.

Frankfurstké Hlavní vlakové nádraží Frankfurt Hauptbahnhof se chlubí nejen počtem přepravených cestujících, ale i krásnou architekturou svých budov.

Víte, že Frankfurt je také jedním z největších internetových uzlů Evropy?

7. Mohan

Bez řeky Main by Frankfurt nebyl Frankfurtem. Břehy Mohanu jsou místem pro relaxaci, piknik, procházku nebo výlet na kole. Krásný pohled na řeku je i z mostů pro pěší – Železné lávky z roku 1869 nebo Holbeinovy lávky z roku 1990.

Středomoří uprostřed Evropy? To je malý Nizza Park na severním břehu Mohanu, kde opravdu díky shodě příznivých okolností rostou palmy, fíkovníky a citronovníky. V létě se tu budete cítit tak trochu jako v francouzském městě Nice, podle kterého je park pojmenován.

Oslavou řeky je prázdninová čtyřdenní Mohanská slavnost Mainfest. Při slavnostním zahájení se voda ve Fontáně spravedlnosti na náměstí Römerberg změní ve víno, závěrečný ohňostroj je bombastický.

Víte, že podél Mohanu vede jedna z hlavních cyklostezek Německa Main-Radweg? Měří 600 km, začíná v městečku Creußen nebo Bischofsgrün a končí v Mainz nedaleko od Frankfurtu. Má pět hvězdiček – tak si projeďte alespoň kousek.

8. Jablko

Jablko je symbolem spolkové republiky Hesensko a obyvatelé Frankfurtu – největšího hesenského města – ho nejraději konzumují tekuté. Přidejte se k nim a ochutnejte lehce alkoholický jablečný mošt Apfelwein (neboli pěkně “po frankfurtsku” Ebbelwoi) či zcela lihuprostý jablečný střik Apfelschorle.

Hospůdek, kde se můžete trošku “ojablkovat”, je ve Frankfurtu spousta. Nebo se projeďte “jablečným expresem” – historická tramvaj Ebbelwei-Expreß vás proveze zajímavými místy Frankfurtu a přitom “okoštujete” jablečné víno a preclíky.

Víte, že poslední srpnový víkend si můžete užít jablečné víno se vším všudy na festivalu Bundesäppelwoifest, který je celý věnován tomuto nápoji? Jen to není přímo ve Frankfurtu, ale v městečku Hanau přibližně 25 km na východ od něj.

9. Jiné dobroty

Frankfurtské speciality nezapřou německý rodokmen. I když – sýr s “muzikou” Handkäs mit Musik má hodně společného s olomouckými tvarůžky. Servíruje se s chlebem a čerstvou cibulí (která pak zajistí tu “muziku”).

Zelená omáčka Frankfurter Grüne Soße – to je bylinkový “nářez” (brutnák, kerblík, řeřicha, petržel, anýz, šťovík a pažitka). Podává se s vařenými brambory a natvrdo vařenými vejci nebo hovězím masem.

Uzeniny? Uzeniny! Co takhle unikátní Frankfurtskou klobásku Frankfurter Würstchen? Čisté speciálně uzené vepřové v ovčím střívku. Pozor – nevařit, jen ohřát! Nebo raději Frankfurter Rindswurst? To je pro změnu klobása z čistého hovězího. A pochopitelně je tu i Frankfurtská šunka.

Sladké? Vyzkoušejte máslový Frankfurtský věnec Frankfurter Kranz nebo marcipánovo-mandlový Frankfurter Bethmännchen.

Kam za laskominami? Nejlépe na Freßgass. Tahle ulice nabízí hospůdky, kavárny, vinotéky, lahůdkářství a obchůdky pro gurmány. A také atmosféru! Mimochodem – Freßgass je vůbec první pěší zónou Frankfurtu a to od roku 1975.

10. Burza

Frankfurtská burza Börse Frankfurt má úctyhodnou historii, byla založena už roku 1585. Je nejen burzovním srdcem Německa, ale i jednou z největších burz světa.

Zaujaly vás někdy, třeba při sledování filmu, záběry na překřikující se a divoce signalizující burzovní makléře? Při návštěvě frankfurtské burzy tohle můžete zažít na vlastní kůži. Většina obchodů sice probíhá výhradně elektronicky na XETRA, ale z Galerie pro návštěvníky můžete i dnes vidět obchodování “na živo”.

Víte, že návštěva Galerie i vstupní prezentace jsou zdarma? Musíte se ale telefonicky objednat na čísle +49-69 21111515 minimálně s předstihem jednoho pracovního dne. Ovšem raději dříve! Zájem je veliký a počet míst omezen.

11. Památky

Největší koncentraci památek najdete na náměstí Römerberg a v jeho okolí. Budova Römer funguje jako radnice už víc než 600 let. Další dominantou je Ostzeile – řada 6 historických hrázděných domů ve východní části náměstí – nebo kostel Paulskirche či katedrála Kaiserdome, která je ovšem – striktně vzato – “pouhým” kostelem sv. Bartoloměje.

Ovšem zajímavé památky najdete i jinde než na Römerbergu. Za všechny uvedeme alespoň Starou operu Alte Oper. Impozantní budova, která dnes slouží jako koncertní síň, byla znovuotevřena roku 1981. Válečným bombardováním téměř zničená “nejkrásnější ruina Německa” byla zrekonstuována na nátlak veřejnosti.

Víte, že nejslavnějším frankfurtským rodákem je Johann Wolfgang Goethe? Jeho rodný dům byl během 2. světové války zcela zničen, ale při návštěvě Goethe-Haus to nepoznáte. Je totiž naprosto věrnou replikou včetně vnitřního vybavení.

12. Zeleň

Frankfurt je “zelený”. Opravdu! Pár čísel jako důkaz. Víc než 50 % celkové plochy města tvoří zeleň a vodní plochy. Najdete tu 40 parků. Město obkružuje 70 km dlouhý pruh zeleně – Zelený pás neboli GrünGürtel – určený k relaxaci i aktivnímu sportovnímu vyžití, zabírá celých 80 km².

Součástí Zeleného pásu je Městský les (Der Stadtwald), který se svými 6 000 ha patří k největším “městským” lesům Německa. Určitě navštivte informační centrum StadtWaldHaus, zajímavou budovu se zajímavým obsahem.

Možná vás to překvapí, ale součástí Zeleného pásu je i duna. Konkrétně je to Schwanheimer Düne, jedna z mála vnitrozemských dun Evropy. Nečekejte ovšem horu písku. Na 58 ha tady uvidíte hlavně zajímavou krajinu s rostlinami adaptovanými na písečnou půdu.

Mimochodem – v centru Frankfurtu najdete i palmový ráj. Palmová zahrada Palmengarden – to je víc než 3000 exotických rostlin + řada kulturních akcí.

Sledujte nás na Instagramu

Nastavení soukromí
Podrobné nastavení Odmítám Souhlasím
Nastavení soukromí
Zrušit Uložit nastavení