Nádherná architektura, dynamické centrum, ale i klidná zákoutí.
12 důvodů proč studovat v Madridu
Proč si vybrat ke studiu španělštiny Madrid? Najděte si ten správný důvod právě pro vás…
1. Atmosféra
Madrid je kosmopolitní město. Navzdory často hektickému „velkoměstskému“ životnímu tempu si drží uvolněnou atmosféru. Obyvatelé jsou veselí, příjemní, rádi se baví v ulicích. Správná madridská noc je opravdu dlouhá, vždyť často končí až kolem 4–5. hodiny ranní.
Zažijte Madrid na vlastní kůži. Stojí to za to!
Víte, že Madrid hned dvojitým hlavním městem? Kromě Španělska je považován i za hlavní město flamenca.
2. Brána Evropy
V Madridu je opravdu Brána Evropy. Puerta de Europa neboli Torres KIO tvoří dva k sobě nakloněné mrakodrapy „dvojčata“. A parametry? Výška 115 m, 28 pater, naklonění pod úhlem 14,3º. Jsou to první záměrně šikmo postavené mrakodrapy světa.
Na Plaza de Castilla najdete kromě Torres KIO i zlatý obelisk Obelisco de Caja.
Víte, že Puerta de Europa hladce překonala naklonění věže v Pise (4º)? Rekord v sešikmení ale drží mrakodrap Capital Gate v Abú Dhabí s náklonem 18º.
3. Zlatý trojúhelník
Neboli „trojúhelník umění“ kolem promenády Paseo del Prado je opravdovým rájem milovníků umění. Už samotné vrcholy trojúhelníku zaručují vrcholné zážitky.
Světoznámá galerie Prado nabízí tisíce a tisíce uměleckých děl, muzeum Thyssen-Bornemisza evropské umění od středověku po 20. století a muzeum Reina Sofía španělské umění 20. století včetně slavné Picassovy Guerniky.
A to nemluvíme o dalších uměleckých možnostech této lokality. Musíte si prostě vybrat podle časových možností. Pocitu „kdybych tak měl ještě chvilku“ asi stejně neujdete…
Víte, že za jeskyní Altamira nemusíte až na sever Španělska? V Museo Arqueológico National najdete její přesnou kopii.
4. Náměstí
Na největším náměstí Plaza Mayor se od roku 1619, kdy bylo postaveno, odehrávalo ledacos, včetně býčích zápasů a poprav. Tvarem a uspořádáním je pro pozorování přímo ideální – čtverec obklopený třípatrovými budovami s 237 balkóny.
Hlavním lákadlem Plaza Cibeles je fontána a palác stejného jména, v paláci sídlí městská rada a je odtud parádní vyhlídka. Parčík na Plaza de Espaňola zdobí pomník Miguela de Cervantese se sochami Dona Quijota a Sancho Panzy.
Náměstí Puerta del Sol je přesným středem Madridu i Španělska. Tady je totiž nultý kilometr, začátek všech španělských cest. A můžete tu „po španělsku“ začít i nový rok – s každým úderem hodin na budově poštovního úřadu Casa de Correos snězte ve společnosti svých blízkých kuličku hroznového vína.
Místem setkávání (obdoba koně na pražském Václaváku) je El oso y del Madroňo, socha medvěda a jahodového stromu neboli planiky. Obojí najdete v městském znaku.
Víte, že sedm hvězd ve znaku Madridu představuje sedm nejjasnějších hvězd souhvězdí Velká medvědice? To jsou ty, které tvoří Velký vůz.
5. Gran Vía
Pravou tepnou Madridu je ulice Gran Vía – obdoba barcelonské La Rambla nebo newyorské Fifth Avenue. Tady to žije prakticky neustále. Za zábavou, dobrým jídlem, nákupy i kulturou sem chodí turisté i místní. Díky četným divadlům se jí někdy říká madridská Broadway.
Podívejte se na Gran Vía pěkně z výšky – Gourmet Experience na vrcholku El Corte Iglés de Callao poskytne kulinářské zážitky i nadhled nad věcí 🙂
Víte, že tu v koktejlovém baru Museo Chicote sedával Ernest Hemingway? Bar nabízí vynikající koktejly i dnes.
6. Debod
Madrid je plný chrámů a kostelů. Nenechte si ujít ten nejméně tradiční, egyptský chrám Debod z 2.století př.n.l. Do Madridu dorazil roku 1970 jako dar Egypta a byl zde znovu složen „kámen po kameni“. Nejpůsobivější je při západu slunce.
Víte, že monumentální barokní katedrála Virgen de la Almudena je vůbec nejmladší ve Španělsku? V roce 1993 ji slavnostně vysvětil papež Jan Pavel II. Mimochodem, stavba trvala 110 let.
7. Parky
V Madridu si budete připadat jako v parku skoro všude. Široké třídy, sochy v ulicích a spousta zeleně. Parky samotné nabízejí v létě tolik vítaný chládek.
Největším parkem je Casa de Campo s madridskou zoo a zábavním parkem. Téměř 2,5 km dlouhá lanovka Telefético spojuje Campo s dalším parkem Parque del Oeste.
Jedním z nejkrásnějších parků je El Retiro. Projeďte se na loďce po jezeře. Obdivujte palác Palacio de Cristal ze skla a oceli. Zjistěte, jakou výstavu právě nabízí Velázquezův palác. Navštivte některou z mnoha zahrad nebo nejstarší strom Madridu – více než 400 let starý cypřiš.
Klasické Sabatiniho zahrady patří ke Královskému paláci. Nabízí krásu symetrie, chladivá jezírka, klid… a řadu soch španělských vladařů.
Víte, že Madrid má největší počet stromů na jednoho obyvatele? A druhé nejdelší stromořadí světa!
8. Královský palác
Barokní Palacio Real je oficiální královskou rezidencí. Královská rodina ale bydlí v menším a útulnějším paláci Zarzuela kousek za Madridem. Královský palác je totiž obrovský…
Z více než 3 400 místností je veřejnosti přístupných „jen“ 50, ale prohlídka spolehlivě uspokojí i nejnáročnější obdivovatele okázalosti. Přepychová výzdoba, nábytek, obrazy, zbroj… Lustry váží až 100 kg. Královská kuchyň zabírá celý první suterén a má vlastní prohlídku.
Ještě jste neviděli „stradivárky“? Sbírka nástrojů Antonia Stradivariho má nejedny.
Chcete „trefit“ výměnu stráží? Výměna stráží se koná každou středu a sobotu. Slavnostní výměna stráží pak každou 1. středu v měsíci přesně v poledne (mimo leden, srpen a září). Tedy je-li příznivé počasí a nepřijde do toho jiná oficiální záležitost. 🙂
Víte, že Palacio Real platí se svými 135 000 m² za nejrozlehlejší královské sídlo západní Evropy? Pro představu – je zhruba 10× větší než Buckinghamský palác.
9. Madridské speciality
Pravá madridská specialita? Brocadillo de calamares neboli sendvič s kalamáry – dejte si ho jako místní s malým pivem (a caña). Pro odvážné nabízí madridská kuchyně nadívaný býčí nebo kravský ocas rabo de toro, prasečí uši oreja, dršťky v pikantní rajčatové omáčce callos a la madrileña a řadu dalších neobvyklých, ale výborně připravených jídel.
Vydejte se za dobrotami do tapas barů, třeba na nejpopulárnější „tapas“ ulici Calle de Cava Baja. Na tržnicích vybírejte očima iberskou šunku, sýr Manchego… Zmiňujeme alespoň Mercado de San Miguel a malou organickou tržnici El Huerto de Lucas.
Spojte chuťový a flamenco zážitek při návštěvě Café Ziryab nebo Las Tablas.
Nejstarší madridská chocolatería San Ginés je otevřena 24 hodin 365 dnů v roce. Zajděte sem na churros con chocolate hodně brzy ráno. Vyhnete se turistům a potkáte Španěly. Ne že by tak brzo vstávali – končí tady dlouhou noc 🙂
Víte, že v Madridu najdete nejstarší restauraci světa podle Guinessovy knihy rekordů? Sobrino de Botín servíruje pečené sele cochinillos asado už od roku 1725.
10. Bleší trh
Váš rozpočet nepatří k nejvyšším? Nevadí. Na blešáku Rastro určitě něco pořídíte. Když ne originální drobnost, tak zážitek určitě 🙂
Kdy? Každou neděli dopoledne a o svátcích. Kde? Čtvrť Lavapiés, ulice Ribera de Curtidores.
Víte, že Rastro funguje už od poloviny 18. století?
11. Fotbal
Milujete fotbal? Madrid nabízí top kvalitu. Vždyť je domovem hned dvou vynikajících týmů – Real Madrid a Atlético Madrid.
Jste fanoušky Realu? Zažijte elektrizující atmosféru při zápase přímo na stadionu Santiago Bernabéu. Vybavte se suvenýry v oficiálním fanouškovském obchodě. Zkuste své štěstí a zajděte na jídlo do Asador Donostiarra nebo Mesón Txistu – oblíbených restaurací hráčů i manažerů. A jestli je zrovna neuvidíte, alespoň ochutnáte vynikající baskickou kuchyni 🙂
Víte, že Bernabéu pojme 81 000 diváků? Mimochodem, madridská býčí aréna Las Ventas téměř 24 000.
12. Okolí
Chcete ze Španělska poznat víc? Z Madridu je to kousek na řadu jedinečných míst.
Monumentální klášter a královský palác El Escorial je vzdálen jen 45 km. Jeho prohlídkou můžete strávit hodiny… Nebo ho jen omrknout zvenku a strávit den „outdoorově“ v nedalekém NP Sierra de Guadarrama.
Udělejte si jednodenní výlet do některého z okolních měst. Historická Salamanca nabízí nádhernou architekturu, španělské tradice a úžasné gastronomické zážitky. V Toledu se už přes 2000 let setkává arabská, křesťanská a židovská kultura. Segovii proslavil římský viadukt a hrad Alcazár.
Víte, že rychlost vlaků AVE nemusí být jediným důvodem, proč jet na výlet vlakem? Madridské hlavní nádraží Atocha se chlubí tropickou zahradou o velikosti 4 000 m².
Ještě jsme vás nepřesvědčili, že Madrid je pro studium španělštiny ideální? Tak ještě poslední důvod speciálně pro studenty španělštiny 🙂
O španělštinu a její výuku je v Madridu opravdu dobře postaráno. Vždyť tu sídlí Španělská královská akademie Real Academia Espaňola (REA), která na španělský jazyk a jeho gramatiku dohlíží. A také Institutio Cervantes – instituce, která podporuje výuku španělštiny jako cizího jazyka a šíření španělské a hispánské kultury do světa.