Celkový ráz ostrova je vesnický, klidný a jednoduchý. Gozané mají kořeny v rybaření, pastýřství a zemědělství.
7 důvodů proč právě na Gozu
Chcete si užít Středomoří a zároveň studovat angličtinu? A už jste slyšeli o Gozu? Tenhle menší bratr Malty je proti rozverné veselé sestře klidný a trošku pomalý. Jeho pohoda vás ale určitě okouzlí…
1. Atmosféra
Atmosféra je na Gozu opravdu klidná skoro až starosvětská. Chvílemi se může zdát, že se čas zastavil. Ostrov není velký a můžete ho, pokud na to jen maličko šlápnete, projít celý pěšky.
Místní lidé jsou přátelští a ochotní, prostředí domácké… Moře průzračné a teplé… Prostě ideální místo na studium! Vždyť kde jinde byste si po náročném studijním dnu tak odpočinuli? 🙂 🙂 🙂
Víte, že každá vesnice pravidelně oslavuje svého svatého patrona? Oslava neboli festa se koná o víkendech od poslední květnové neděle do poloviny září. Určitě nějakou uvidíte. A uslyšíte! Správná festa má totiž mimo jiné ohňostroj a dechovou kapelu.
2. Příroda
Máte rádi zeleň? V tomhle bodě Gozo Maltu snadno trumfne. I zima je tu zelená, jaro a podzim plné květu. Vydejte se za divokými květinami třeba do Wied Hanzira – jednoho z nejhlubších údolí ostrova. Vdechujte vůni tamaryšků, oleandrů, tymiánu nebo rozmarýnu… Mimochodem – některé z olivovníků už mají úctyhodných 2 500 “křížků”.
Nádhernou přírodu tady najdete i pod hladinou – jeskyně, tunely, oblouky, skalní stěny, útesy… Ponořte se do úchvatného podmořského světa – třeba přímo do Modré díry Blue Hole. Seznamte se obyvateli moře pěkně zblízka na Reqqa Point, Xlendi Reef, Mgarr ix-Xini nebo některém z mnoha jiných potápěčských míst Goza.
Víte, že ve vodách okolo Goza se prohání i pilobřich ostnitý neboli ryba sv. Petra? Právě téhle rybě vytáhl podle legendy sv. Petr z úst zlatou minci a nechal při tom na jejím těle otisk svého prstu. Pilobřich je považován za delikatesu – ochutnejte!
3. Zajímavá místa
Navštivte zátoku Dwejra Bay. Už zde bohužel nemůžete obdivovat majestátný pískovcový oblouk Azurové okno, v březnu 2017 se zřítil do moře. Ještě se ale za ním můžete potopit – jeho rozlámané části jsou momentálně magnetem pro potápěče. Nedaleko je už zmiňovaná Modrá díra. V jedné hodině si tu také můžete zaplavat ve Středozemním i Vnitrozemním moři – Inland Sea je slanovodní jezírko spojené se Středozemním mořem úzkým tunelem.
Prozkoumejte jeskyně. Nejznámější je ta, kde podle bájí nymfa Kalypsó zdržela Odyssea celých 7 let. Kousek od vesnice Xlendi je Caroline Cave – dříve ji ke koupelím využívaly jeptišky, chráněná po schodech přístupná jeskyně s nádherným výhledem jim poskytovala soukromí. Gozo má i jeskyně plné stalagmitů a stalaktitů – Xerri´s Grotto a Ninu´s Cave jsou přímo ve vesnici Xaghra, vstup ze soukromého obydlí.
A čím jsou zajímavé pláže Ramla a San Blas? Mají červený písek! Většina pláží ostrova je totiž spíše kamenitá.
Víte, že na Gozu se i dnes těží mořská sůl? Projděte se časně ráno kolem solných pánví u vesnice Marsalforn – pohled na sběr třpytivého bílého zlata za časný budíček stojí.
4. Zajímavé stavby
Na Gozu má každé město i vesnice svůj unikátní kostel. K těm nejimpozantnějším patří bazilika sv. Jiří ve Victorii nebo bazilika Ta′ Pinu, která je národní svatyní. 75 metrů vysoká kopule rotundy sv. Jana Křtitele ve vesnici Xewkija patří mezi největší na světě.
Dominantou hlavního města je Citadela. Nenechte se odradit stoupáním. I kdyby vás nezaujala pevnost sama nebo některé z muzeí (sídlí jich tu pět!), tak úžasný výhled za trošku té námahy stojí.
Možná vás zaujme některý z větrných mlýnů. Třeba ten u vesnice Xewkija postavený ve tvaru osmiúhelníku větrné růžice nebo Ta′ Kola – restaurovaný mlýn z 18. století u městečku Xaghra. Mlynář v něm oznamoval začátek pracovní doby neboli příznivý vítr troubením na velkou mušli “Tritonovu trumpetu”. Dnes je tu muzeum.
Víte, že strážní věže pocházejí z dob, kdy vládu nad ostrovem drželi pevně ve svých rukou johanité neboli rytíři Maltézského řádu? K těm nejznámějším patří Mgarr ix-Xini Tower, Xlendi Tower, Dwejra Tower a San Blas Tower.
5. Pochutiny
Gozo nabízí chutě Středomoří. Ochutnejte výborný místní ovčí nebo kozí sýr gbejniet, králíka “po gozánsku” se špagetami, rajčaty a kaparami, kaktusovou marmeládu či med nebo místní specialitu jménem ftira – raději ovšem tu z některé malé pekárny, třeba Maxokk ve vesnici Nadur.
Vyzkoušejte gozánská vína – ať už jako doplněk oběda či večeře nebo při návštěvě místních vinařství. Vinařství Tal-Massar pořádá prohlídku s ochutnávkou každé úterý a sobotu.
Otestujte místní pivo – třeba některé z produkce místního minipivovaru Lord Chambray. Pivo Blue Lagoon tady vaří podle 400 let starého receptu.
Víte, že rytíři Maltézského řádu si tak cenili léčivých účinků místní rostliny hlízence Cynomorium coccineum, že fungovala jako prestižní dar? Její krádež byla přísně trestána a místo kde rostla žárlivě střeženo. Fungus Rock je chráněn i dnes, hlízenec totiž patří k ohroženým druhům. A pozor – není to houba.
6. Chrámy
Na Gozu se můžete vrátit pěkně hluboko do historie. Vždyť megalitické chrámy Ggantija u městečka Xaghra jsou považovány za nejstarší volně stojící stavbu světa (okolo 3 600 př. n. l.). Nedaleko leží Xaghra Stone Circle – prehistorický podzemní pohřební komplex. A jestli vás archeologie zajímá, tak určitě navštivte Gozo Museum of Archaeology.
Víte, že podle pověsti chrám Ggantija vystavěla obryně Sunsuna? Při pohledu na obrovské stavební kameny se pověsti ani moc nedivíte.
7. Comino
Z Goza je to na tenhle jen 3,5 km² velký ostrov opravdu jen kousek. A proč vyrazit na Comino? Třeba za neuvěřitelně modrou vodou a bílými písky Modré laguny, úžasným potápěním nebo procházkami krajinou provoněnou divokým tymiánem. A jestli vám bude Modrá laguna připadat trošku přelidněná, tak stačí popojít a najít si pláž, kde budete jen vy a moře.
Víte, že Comino je “car-free”? Nejenže tu nejsou automobily, ale ani stálí obyvatelé.